
Цей день, згідно з Указом Президента України, відзначається в четверту суботу листопада – нині це 28 число. В цей день громадяни України відвідують поминальні богослужіння та покладають символічні свічки і посудинки з зерном до пам’ятників жертв голодоморів. В цьому заході завжди брали участь перші особи держави, керівники іноземних країн, парламентів та міжнародних організацій, дипломати та представники різних релігійних конфесій, громадські і культурні діячі, і ті, що вижили, свідки Великого Голоду, та нащадки їх, а також тих, хто загинув від репресій у ті роки.
Чи буде цього року так відмічатись ця страшна дата – невідомо. Оголошено карантин, але загальнонаціональна хвилина мовчання і богослужіння в пам’ять цих мільйонів загиблих відбудуться хоча б віртуально. Громадяни України запалять свічки на підвіконнях квартир. Адже ми не забули нічого – серед цих мільйонів є і наші рідні.
Хочеться відмітити, що велику роботу для того, аби нащадки не забували про ці жахливі події в історії нашої країни, проводить Національний Музей Голодомору. Тут створено соціальну рекламу про те, що українці вживали в їжу, аби вижити під час репресій комуністичної влади. Головним символом музею у цьому Меморіалі є скульптура «Дівчинки з колосками», яку встановлено у 2007 році.
На жаль, її вже неодноразово намагались пошкодити чи навіть знищити. Нині скульптура повернена до Музею після реставрації – реконструйовано п’єдестал, відновлено металевий обідок, на якому написані слова з твору Тараса Шевченка: «І мертвим, і живим, і ненародженим…». Також додано табличку, на якій написано пояснення до скульптури. Відреставровані пошкоджені камені, та підведена підсвітка. Також планується навколо скульптури, для запобігання нових провокацій і актів вандалізму, встановити камери.
Відвідати Музей пам’яті жертва Голодоморів та політичних репресій можна сьогодні віртуально – на сайті музею.