
«Світло теж стало іншим.
Золотисте вдень,
воно з кожним днем все стрімкіше
змінюється ранніми сірими сутінками.
Сумно!»
«Осінь!»
Кожної осені перед нами стає питання, чому восени нас накриває депресія. Чому сумно проводжати літо, чому в настрій наш приходить якась меланхолія, і хочеться чим швидше перескочити цей час, і знову зустрічати весну? Чому ж не існує такого поняття, як літня, чи, навіть зимова депресія? Які причини виникнення депресії восени, які можуть бути наслідки через неї. Хвороба це, чи якась забаганка? Може від цього є ліки, і які?
Протягом свого життя ми постійно, в перші ж дні осені починаємо відчувати цей стан. Можливо це нестача сенсів, можливо постійно зростаючі темпи нашого життя, за якими ми часто не встигаємо? А ще, як пояснюють лікарі, цей неприємний стан пояснюється нестачею вітаміну D, навколишньою сірістю та фізіологічною перебудовою організму. Ще однією з вагомих причин депресії являється порушення хронобіологічних ритмів, що пояснюється скороченням світлового дня, і зниженням інтенсивності сонячного світла.
А ще нестача в людському організмі серотоніну – гормону гарного настрою. Відсутність достатньої кількості сонячних днів, збій біологічного годинника, зміна сезонів значною мірою змінюють гормональний фон людини.
Виникає питання, чи потрібно боротись з цим станом, чи потрібно трохи почекати і рано чи пізно організм пристосується до чергової осені і запрацює як потрібно?!
Оглядаючись на багаторічний досвід людства, та на дослідження лікарів – стає зрозумілим – осінь геть ні при чому. Адже сама ця пора навіть не здогадується про наданий їй людьми статус найдепресивнішої пори року. Адже є краї, де осінь якраз дуже весела і чудова пора. Просто не слід сидіти і сумувати, і чекати приходу депресії, або як тепер часто називають цей стан – «депресняка».
В першу чергу потрібно намагатись частіше приймати повітряні та сонячні ванни, а значить – побільше гуляти на свіжому повітрі: у парках, просто по місту. Це зменшить вироблення організмом меланіну, який і провокує депресію. Це також збільшить ваш світловий день. Є велика кількість місць, де можна і варто побувати – екскурсії, кіно, виставки, музеї, театри. Вони дадуть багато приємних вражень і витиснуть будь-яку депресію.
Звичайно дуже корисно більше спати: здоровий сон і оптимальний його час – і ви вранці будете почувати себе відновленим і задоволеним. Не потрібно довго засиджуватись увечері, а ще добре перед сном випити склянку молока з медом – це просто чудодійний рецепт для гарного сну. Ще шикарний спосіб добре спати – ароматична ванна з маслами чи солями. Чудова релаксація і добре «снотворне». Зранку ж добре зробити фізичні вправи, сходити у басейн чи до спортзалу – це найкраще позбавить вас від гнітючих думок і налаштує позитивно, ще й набудете гарної фізичної форми.
Звичайно, багато важить правильне харчування – восени воно має бути різноманітне. Тут мають бути присутні і м’ясо, і риба, і молочні продукти. А вже про овочі та фрукти ніколи не можна забувати. Можна і комплекс вітамінів та мінералів пропити, це не завадить. Дуже добре допоможуть боротись з депресією трав’яні чаї, відвар шипшини, китайський лимонник, а ще настоянки елеутерококу. І тут також можуть розгулятись любителі шоколаду – в осінній період він перший претендує на швидкі перекуси, адже шоколад збільшує вироблення гормонів щастя і радості – ендорфінів.
Дуже часто депресія накриває людей, яким немає чим себе зайняти. Тут обов’язково бажано знайти собі таке заняття, цікаве і корисне, щоб не залишилось часу для суму, нудьги, та негативних емоцій. Це може бути навіть якесь хобі. А ще потрібно дозволяти собі розслаблятись – ходити на зустрічі з друзями, на вечірки, влаштовувати якісь свята, навіть без якогось важливого приводу – радуйте і себе і інших. Не замикайтесь в собі і осіння депресія навіть близько до вас не підійде.
А як допомагають у боротьбі з депресією тварини! – заведіть собі друга: живого, теплого, люблячого. З яким і погуляти можна, і поговорити, і потішити його, доглянути його і дозволити йому порадувати вас своєю вдячністю і любов’ю. Якщо у вашому домі немає «живого куточка», то створіть його. Так, можна придбати кімнатні рослини, які своїми яскравими кольорами та ароматом будуть відволікати вас від суму. Їх зелений колір буде діяти, як заспокійливе.
І взагалі – краще змініть своє ставлення до цієї пори, адже осінь має теж дуже багато гарних особливостей. Тут і читання під м’яким пледом в холодну пору, і прогулянки по різнокольорових парках чи вулицях, навіть під мілким дощиком. Можна фотографувати різні гарні місця, влаштувати фотосесію з рідними, друзями, зібрати шикарний букет з кольорового листя. Цей гербарій довгі дні буде радувати ваші очі.
Змініть своє ставлення до осені і вона може стати вашою улюбленою порою. Адже осінь – чудовий час, щоб навчитись отримувати задоволення від простих речей, наситити світ навколо себе яскравими фарбами, і це підніме вам настрій, і позбавить від сезонної депресії.