
У нашому техногенному суспільстві, перенасиченому електронікою, негативом та іншими важкими для сприйняття людського розуму речами, життя стає непростим і часто виливається у різні форми психологічних захворювань, які погіршують власне життя людини і спілкування її з оточенням.
Соціальна поведінка людини залежить не лише від способу і обставин її життя. В психології людини існують закладені природою характеристики, від яких часто залежить його життя. Це – фобії людини і її манії, а простіше – її страхи.
Фобії умовно поділяють на кілька груп: соціальні, просторові та специфічні. Соціальна фобія визначається як сильний страх стати приниженим в соціальних (життєвих ситуаціях). Соціофоби часто втрачають чудові можливості кар’єрного росту: боячись представити навіть найкращі свої ідеї загалу, вони втрачають можливість просуватись кар’єрними сходинками, пропускаючи вперед інших.
У своїх виявах соціальні фобії бувають різними: страх перед думкою оточуючих (аллодоксофобія), страх людей або компанії (антропофобія), страх публічного виступу (глоссофобія), страх перед посиленою увагою оточуючих (скопофобія) і багато інших. Друга група – це фобії перед простором. Це може бути страх перед відкритим простором (агарофобія), страх закритих приміщень (клаустрофобія). Це також страх перед висотою (акрофобія), та глибини (батофобія). Це найпоширеніші страхи і фобії людей.
Але є і найдивніший різновид фобій – це специфічні фобії. Вони пов ’язані з будь-якими речами та ситуаціями, боятись яких нам інколи і в голову не приходить. Їх безліч Це, наприклад, страх собак (кінофобія), страх змій (офідіофобія), страх польотів (акрофобія), страх бджіл (апіфобія). Страх темряви (ніктофобія), що йде інколи з дитинства. Страх бути похованим живим (тафофобія), який можна пов’язати з інстинктом самозбереження, що можна зрозуміти.
Часто люди, маючи якусь конкретну фобію, самі не можуть зрозуміти, чого вони бояться. Наприклад, у випадку зі страхом перед комахами, вони зазначають, що не стільки бояться їх конкретно, як невідомого, що повзе по тілу. Змії лякають рухом при відсутності ніг, манекени – через схожість їх з людьми. Щодо фобії ляльок та клоунів – люди пояснюють це навіянням фільмів жахів, де вони часто використовуються.
Ще можна відмітити, що страхи, отримані у дитинстві, розвиваються у нас з віком. Коли фобії легкі, це не так уже й страшно. Людина може їх долати. Але часто фобії пов’язані з психологічними травмами – з ними потрібно негайно боротись, бо це істотно заважає життю, особливо, коли вони пов’язані із соціальними страхами.
Є різні способи боротьби з фобіями, та найдієвішими, якими користуються багато психологів: це так званий спосіб «вибивання клину клином». Тобто, повільне введення людини в ті ситуації, яких вона боїться. Нелегкий і тривалий метод лікування. Він залежить від сили волі особистості. Але він обіцяє і дає позитивні результати.
Протилежне психологічне захворювання людини, це різноманітні манії, що є набагато гіршим симптомом порушення здоров’я людини
Як психічна хвороба, поряд з депресією манія відома людям ще з давніх часів. Давньогрецькі лікарі вміли діагностувати лише зовнішні ознаки божевілля, тому всі види божевілля з гучними і хаотичними проявами вони зараховували до маній. У Середньовіччі лікарі вважали це захворювання одним з підвидів істерії. Сьогодні психіатри однозначно виділяють манію в окреме психічне захворювання, що позначається як підвищений потяг людини до чого-небудь.
Манія – це нездоровий стан психіки, коли людину постійно переслідують нав’язливі думки про предмет свого потягу. Це хронічне захворювання мозку зазвичай проявляється порушенням всіх почуттів і розумових процесів. За ступенем прояву розрізняються гіперманія і гіпоманія – важка і слабка вираженість.
На даний момент відомо більше 140 видів цього психічного розладу – маній. Деякі з них представляють собою серйозні клінічні захворювання, в той час, як інші є характеристикою особистісних рис людини. Вони демонструють широкий діапазон незвичайних і дивних речей, якими може бути одержимий чоловік.
У цей список можна включити наступні їх види: ігроманія (потяг до ігор), клептоманія (іраціональна пристрасть до крадіжок), піроманія (психічний розлад, при якому виникає непереборна тяга до підпалювань), манія величі (ненормальна тенденція до величного поведінки), манія переслідування (коли людині здається, що за нею постійно стежать).
Є і більш приємні звички-манії – меломанія (захопленість музикою), мікрофібія (манія чистоти), зооманія (божевільна любов до тварин) і багато, багато інших. Цих психічних розладів існує величезна кількість різновидів, що означає – манія є хворобою, надзвичайно складною для самостійної діагностики і для того, щоб позбутися її, треба звернутися до лікарів по допомогу.
Взагалі боятися – це абсолютно нормально. Страх виконує дуже важливу функцію – він допомагає людині не потрапляти в небезпечні для неї ситуації. Але справжні фобії і манії вимагають лікування у психіатра або у психотерапевта. І звертатися до них слід, коли ви або близькі помітили перші ознаки цих хвороб, поки вони не стали небезпечними для самого хворого або оточуючих.