
«Ідуть дощі. Холодні осінні тумани клубочуться вгорі
і спускаються на землю мокрі коси.
Пливе у сірі безвісті нудьга, пливе безнадія, і стиха хлипає сум»
Fata Morgana
Фея Моргана, що живе на дні Мессінської затоки у кришталевому палаці, любить дратувати людей. Коли сонце спускається з небосхилу, вона знімається в повітря і перетворюється в різні міражі – то з’являється, то зникає. В широкому значенні фата моргана означає всяку нездійснену мрію. Саме такий зміст вклав Михайло Коцюбинський у свій твір, підкресливши, що для дореволюційного селянства мрія про землю лишалася лише міражем, фата морганою.
Оповідання Михайла Коцюбинського «Fata Morgana», надруковане на самому початку 20-го століття, це твір про любов до землі, про боротьбу проти мораторію на землю. Головна сюжетна лінія – про землю, яка наче марево, як справжня Fata Morgana постійно тікає. Але йдеться тут і про любов, і про ненависть, про багатство і про бідність і, навіть, у якомусь сенсі – про революцію. Чи не нагадує це про наше нинішнє життя – про мрію багатьох селян отримати клапоть землі і працювати на ній. І боротьбу за неї з чиновниками! І війну з рейдерами!
В часи радянщини твір трактували як «боротьбу селянства за свої права», хоча героїня оповідання Маланка зовсім не про колгоспне майбутнє мріяла. Твір цей стоїть на одному щаблі зі знаменитим «Жерміналем» Еміля Золя, і гіркота трагедій Шекспіра притуплюються на цьому тлі – на тлі пронизливої трагедії нещасливої любові до життя.
Саме Коцюбинський зумів описати споконвічну природну людську потребу спочатку засівати землю зерном, а потому молитися про врожай – поетично і приречено. Написана рафінованим інтелігентом, що служив у той час діловодом Чернігівської управи, сумна і щемна повість про життя на селі. Чоловік, який, здається, не мав нічого спільного з селом і лікувати свої хвороби їздив не куди-інде, а на Капрі, зміг так точно і тривожно описати людську сільську трагедію про втрату землі і надій.
Цей твір має сподобатись тим, хто шанує глибоку, ліричну і багату на витончені образи прозу. А особливо, українську – твір на те заслуговує. Обов’язково почитайте, вам сподобається.
Огляд літератури для школярів.