
Знову випав сніг у Карпатах, тепло ніяк не наступає, але на Закарпатті розквітли перші крокуси. Біля Старого села, що у Колочаві, з’явилось кілька фіолетових куртин, і якщо квітень все ж принесе тепло, цвітіння шафрану Гейфеля, як цю рослину називають науковці, розпочнеться на повну силу. Крокус – зникаюча декоративна рослина, яка першою відживає ранньої весни на степових і гірських луках Закарпаття.
Шафран називають іще одним красивим ім’ям – квіткою Місяця, оскільки її цвітіння і вегетація залежать напряму від фаз нашого нічного світила. Отже, ці чарівні квіти, які вже довгий час перебувають на межі зникнення, з’являються, лише зійде сніг і галявини Закарпаття розквітають бузковим маєвом, яке, як стверджують, за своєю красою не поступаються лавандовим полям французького Провансу.
Шафран так чудово покриває землю ніби килимом, додаючи чарівні кольори землі, яка ще не зовсім прокинулась від зимової сплячки, що створена ним пастель радує око невимовною красою. Але квітка ця має ще й цілий «букет» корисних і потрібних нам властивостей. Шафран широко використовується у промисловості, як природний барвник; в народній медицині – як гарні ліки; в косметології – як ароматизатор, а в кулінарії – як чудову і дуже дорогу приправу.
Вчені досі вивчають ці властивості чарівної квітки, і вже відкрили при цьому біля семидесяти видів шафрану. З них в Україні зростає всього дев’ять. Їх можна побачити в лісах, а також на гірських схилах, на луках і на полонинах Карпат. Назва «крокус» пішла з стародавньої грецької міфології. Греки дуже любили цю квітку, вважаючи її провісницею і символом щастя. Вони називали її квіткою Аврори – богині ранкової зорі.
Ще однією з дуже корисних властивостей цієї неймовірної квітки є те, що вона, будучи сама дуже стійкою до кліматичних змін, є своєрідним індикатором родючості. Грунти, на яких вона зростає, завжди являються кращими для посадок. Квітка крокусу самозапилюється, її цибулинка відновлюється щороку, виростаючи на верхівці старої. Квітка шафрану невисока, розкривається вона лише при сонці, а її ніжний аромат приваблює комах ще й помаранчевими пильовиками, які мають солодкий нектар, що й забезпечує гарне і постійне запилення.
Для свого найбільш підходящого для зростання місця, крокуси обрали село Колочава у Межигірському районі Закарпаття, що поблизу озера Синевир. Кажуть, що це місце є найекологічніщим та найчистішим в Україні. Шафран тут зацвітає, навіть не дочекавшись повного сходження снігу.
Туристи з’їжджаються масово для того, аби помилуватись чарівним цвітінням крокусів, адже це унікальне явище триває зовсім недовго – всього близько двох тижнів. Тому, аби побачити і зберегти надовго у пам’яті цей неймовірно вишуканий пейзаж, на тлі ще зовсім білих вершин Карпатських гір та зелені хвойних лісів, варто сюди поспішити. Хоча б раз у житті варто цю красу побачити. Великі квіти фіолетового шафрану Гейфеля, з темними плямками на кінчиках пелюсток можна побачити десь приблизно з 20 березня, зазвичай, і всього до 25 квітня.
Є всього шість місць в Україні, де це явище можна побачити, і ці дні вже наступили. Скоро потоне в бузковому кольорі територія музею «Старе село» в Колочаві – це знаменита Долина крокусів. Сюди вже ринули з усіх кінців країни туристи, аби зануритись очима у фіолетове море чудових весняних квітів, і насолодитись неймовірно ніжним і вишуканим ароматом.
А неподалік від міста Мукачів, що на Закарпатті, є дендропарк «Березинка» – тут теж скоро зацвітуть крокуси. Неподалік, у селі Уклон Свалявського району знову ж таки можна ними помилуватись. Трішки пізніше зацвіте шафран на горі Драгобрат – на висоті 1400 метрів над рівнем моря з’явиться море квіткове. А затим можна відвідати урочище Боржава у Берегівському районі – там, слідом за крокусами зацвітуть ще конвалія і білоцвіт весняний. Чарівно! І вже потім рушайте на гору Піп Іван – тут сніг лежить найдовше і крокуси розквітають пізніше, інколи їх тут можна навіть у травні побачити.
Отже, любителі і шанувальники перших весняних квітів – крокусів, можуть побувати у справжньому фототурі по названих місцях і на довгий час насолодитись картиною пробудження карпатської природи, та створити цілу галерею чудових знімків і селфі, а ще надихатись свіжим карпатським весняним повітрям.