
До відпустки ще треба дожити, а вже дуже хочеться відпочити – та можна знайти вихід і зробити це у вихідні. Коротенька поїздка по рідній країні принесе не менше задоволення, ніж мандрівка за кордон, чи на море. Є в Україні цікаві місця, часто відбуваються якісь цікаві події, фестивалі, виставки. Є просто місця, де спокійне споглядання нашої чарівної природи принесе багато естетичного задоволення і душевного тепла. Знайдуться і місця, цікаві вашим дітям. Про декілька таких місць розкажемо коротенько, а ви вибирайте.
Недавно в Україні пройшов фільм «Сторожова застава», який показав, що українські режисери та українські актори зовсім не гірші, ніж іноземні. Цікаво, що знімали його в Карпатах. Бубниські скелі, Скеля Довбуша, карпатські печери – вони стали тим місцем, де відбувались події фільму. Адже ці місця наповнені пам’яттю безлічі історичних перипетій, які відбувались починаючи від язичницьких часів і до середньовіччя та татаро-монгольської навали.
Можна піднятись на гору Піп Іван і оглянути обсерваторію, яка розташована на висоті більше 2 тисяч метрів і носить ім’я «Білий слон» – взимку вона настільки обростає інеєм, що нагадує слона. Збудовано обсерваторію ще у 1938 році польським Міністерством протиповітряної оборони в переддень Другої світової війни. Зараз там проводиться реконструкція, а також розміщується Чорногірський пошуково-рятувальний пост.
А ще Бубнище, села Шибене чи Дземброня є місцями, звідки туристи піднімаються на знамениту гору Піп Іван. Неповторний місцевий ландшафтний парк, який захоплює нагромадженням гігантських скель та каменів. Чарівні краєвиди, прогулянки пішки чи на конях, збирання смачнючих карпатських білих грибів, чи гірських ягід – кому це не сподобається. А ще ви тут на цілий тиждень наперед надихаєтесь цілющим смерековим повітрям і наситите свій зір чарівними краєвидами.
Їхати туди краще всього через місто Стрий, а далі Труханів, звідки можна піднятись на скелі. Якщо ж їхати власним авто – то через Болехів.
Якщо ж ви цікавитесь старовинною архітектурою, можна поїхати до села Ужок, де до нинішнього часу збереглась одна з найцікавіших дерев’яних церков 18 століття. Він має унікальний різьблений іконостас, який вартий уваги цінителів мистецтва. Церква знаходиться під егідою ЮНЕСКО. І ще це село славиться своїми мінеральними джерелами – можна вволю напитись цілющої чистої води, а також при бажанні і скупатись. Доїхати сюди можна електричкою зі Львова, чи Ужгорода. Або автомобілем через Великий Березний.
Село Манява на Івано-Франківщині відоме завдяки побудованому тут православному Хрестовоздвиженському монастирю. Його було розміщено у колишньому Манявському скиті, чи монастирі, який було засновано ще у 17 столітті. Там на той час могли молитись більше як 200 ченців, які втекли від монгольської орди. Він славився своєю багатою бібліотекою та розкішним іконостасом. Його виконав талановитий майстер Йова Кондзелевич.
Дослідники вважають, що у цьому монастирі був похований козацький гетьман Іван Виговський. Крім цього, тут можна відвідати Манявський водоспад – один з найвищих в Українських Карпатах і вода в ньому падає з 20-метрової висоти в каньйон. В утвореному озерці купаються туристи, так як вода в ньому вважається молодильною і цілющою. Тут чудова архаїчна природа з свіжим гірським повітрям, яке створюють віковічні ялини. Але на ночівлю тут залишатись не рекомендують, кажуть подорожників може зачарувати своїм співом лісова мавка і вони вже не захочуть повертатись у власний світ. А добратись у це чудове місце можна з Івано-Франківська, чи від станції Надвірна.
Тому, хто захоплюється старовиною, рекомендуємо відвідати музей «Старе село», де знаходиться цілий музейний комплекс на будь-який смак. Тут є старовинні будиночки різних епох у музеї-скансені; стара школа, де можна відчути себе учнем того часу, бункер часів УПА; можна прокататись по Колочавській вузькоколійці. Справжньою родзинкою Коломиї є Музей-писанка – там зібрано більше ніж 10 тисяч мистецьких витворів з різних країн світу. Сам музей розташований в унікальній споруді-писанці висотою 13 метрів.
Там же в Коломиї відвідайте Музей народних інструментів Романа Кумлика. Ця людина збирала музичні інструменти, народний одяг та цікаві предмети побуту гуцулів цілих 30 років. У цьому оригінальному домі-музеї ви зможете не лише помилуватись цими предметами, але й під час екскурсії і послухаєте звучання кожного інструмента, і спробувати зіграти на них. Вам також розкажуть багато цікавих історій, заспівають народні гуцульські пісні. А якщо часу буде достатньо, можна ще відвідати прекрасне озеро Синевир, про яке ми вже не раз писали. Провідати реабілітаційний центр для ведмедів, школу вівчарства. Все це неподалік від Міст Хуст та Міжгір’я.
А хочете за такий короткий час відвідати і побачити найекологічніші долини та полонини Карпат? Тоді вам потрібно проїхатись Карпатським трамваєм – це вузькоколійка, збудована ще у 19 столітті для перевезення лісу. Трамвай 4 години буде возити вас по горах, поряд з Мізунськими водоспадами, повз джерело «Дзюркач», знамениту гору Ценковище, санаторій «Джерело Прикарпаття» у якому колись проходили реабілітацію космонавти. Мандрівка розпочинається з відвідин візит-центру – спадщини Вигодської вузькоколійки. Там вас познайомлять з цікавою природно-історичною експозицією, покажуть різні місцеві сувеніри. Карпатський трамвай знаходиться в селі Вигода Долинського району, Івано-Франківської області.
А ще Карпати можуть зацікавити своїми фортифікаційними спорудами. Таким є замок Паланок (від турецького palanka – форт) в Мукачеві. Він веде свою історію ще з 11 століття. Були тут і князівські покої, і тюремні камери, і казарми для військових. Навіть в радянські часи був гуртожиток для механізаторів. Замок витримував численні облоги і особливо відзначився тим, що три роки його захищала від нападників жінка-воїн Ілона Зріні.
Зараз тут розміщено історичний музей, та картинна галерея. Ще замок знаменитий древнім колодязем, який за місцевими легендами з’єднує замкові катакомби з берегами річки Латориці. Ці ходи слугували для виводу його жителів у безпечне місце у випадку захоплення замку ворогами. Таким же цікавим є Палац Шенборна – колишня резиденція австрійських графів в гірському урочищі Берегвар. Романтично налаштовані відпочивальники зможуть не лише по палацу погуляти, але й по над озером. Помилуватись казковою архітектурою замка, пересвідчитись, що у замку дійсно є 365 вікон, 52 димарі, 12 веж відповідно до кількості місяців у році та 7 входів згідно з астрономічною символікою.
Є чимало чудових місць в Україні, про них ми розповімо в наступному матеріалі.