
«Переяслав» – один з найбільших заповідників України.
До складу цього національного історико-етнографічного заповідника входить 371 нерухома пам’ятка історії та архітектури українського народу. Також тут знаходяться 26 тематичних музеїв – їх фонди наповнюють 166 тисяч експонатів. Територіально заповідник знаходиться в місті Переяслав-Хмельницький та в селі Соснова і їх околицях у Хмельницькому районі. Він займає більше 3 тисяч гектарів і має навколо своєї території охоронні зони, які також насичені пам’ятками культури різних періодів – всі вони відображають тисячолітню історію міста і багато тисячолітню минувшину краю.
На території заповідника продовжуються археологічні дослідження, і найцікавішими з них вважаються поселення трипільської культури в самому Переяслав-Хмельницькому, на хуторах Комуга та Веселе. Тут було знайдено унікальний комплекс збережених споруд також бронзової доби, скіфських часів, зарубинецької та черняхівської культур. Є тут і пам’ятки давньоруських часів у селах Ташань, Віненці та Пристроми – це близько 400 курганів і 200 археологічних пам’яток різних культур і епох.
Частиною заповідника «Переяслав» є його дитинець, окольний град та інші пам’ятки: це Єпископські ворота XI ст., Єпископський палац, Спаська церква, церква св. Федора того ж періоду і Успенська церква XII ст. Національну цінність представляють собою унікальний Вознесенський собор XVII ст., збудований коштом гетьмана Івана Мазепи; дзвіниця Вознесенського монастиря 1776 р., Переяславський колегіум 1753 р., Михайлівська церква, яка була збудована на руїнах Михайлівського собору XI ст. у 1666 році. Цікавими є будинок та садиба переяславського лікаря А.Козачковського – тим, що саме там в 1845 та 1859 роках творив великий український поет Тарас Шевченко.
До складу заповідника входять історичний, археологічний, літературні, етнографічні та технічні музеї. Вони представляють цікаві експозиції археологічних і етнографічних колекцій, колекції козацького періоду, ікон та стародруків. Серед них є колекції, які мають світове значення: це 11 церковних споруд: 16 старовинних млинів. Є тут цікаве зібрання давньої кам’яної скульптури та поховальних саркофагів часів міді і бронзи, а ще матеріали, зібрані в поселеннях скіфської та трипільської культур. Також до них входить колекція ікон XVIII-XX ст.ст., зібрання стародруків, і предмети козацького побуту: одяг, зброя, військове спорядження, а також етнографічна колекція.