
Цікава річ – виявляється Італія країна для дуже свідомих студентів, так як вчитись доводиться самостійно. Тут студент вважається дорослою, самостійною людиною. Він має бути сам зацікавлений отримати хороші результати і достойну освіту. Італійські ВНЗ не вважають, що навчання має бути постійним. Студенти там прослуховують курс лекцій і здають екзамени тоді, коли їм зручно. Така практика в цій країні застосовується тому, що молоді люди не одразу після школи йдуть до університету. Часто вони кілька років працюють, заробляючи на освіту, бо навчання безкоштовне тут лише для найуспішніших студентів.
Академічний рік в Італії починається у жовтні – листопаді. Закінчується ж наприкінці травня і має три сесії: осінню, зимову і літню. Їх очна освіта нагадує нашу заочну саме тим, що навчальний план складається з врахуванням самостійної роботи. Це лекції. Вчителі встановлюють лише години прийому студентів – обговорюють з ними виниклі питання, радять літературу, визначаються з куратором.
Якщо в Україні студенти – це вчорашні школярі, в Італії це дорослі люди, які відносяться до навчання по-дорослому, адже їм доводиться самим оплачувати свою освіту. Вимоги до студентів тут високі. В італійських університетах на екзаменах немає білетів – їх замінює об’ємний письмовий тест або бесіда з викладачем. Кожен іспит вимагає ретельної підготовки і знання всього предмету. На везіння чи шпаргалку тyт розраховувати не доводиться.
Займатись треба постійно. Для здачі гуманітарних предметів треба перечитати весь підручник і змогти його переказати. На економічних факультетах можливо на екзамені розв’язувати задачі. Якщо вирішиш весь задачник, отримаєш високу оцінку, якщо лише частину – низьку. Правда, одразу при нездачі не відчислять, дадуть час на перепідготовку (до півроку) і перездачу. Об’єм предметів визначає сам студент (крім обов’язкових на даному факультеті). І кожен вчиться за індивідуальним графіком.
Щоб отримати диплом бакалавра, треба вчитись від 4 до 6 років. Ще 3 роки – для отримання диплому магістра. Особливість в отриманні італійської освіти в тому, що її можуть здобути лише повнолітні і ті, що вже відучились рік чи два в університеті. Документи оформити теж не просто – обов’язково на них має стояти апостиль Міністерства освіти України, інакше вони будуть недійсні. Подаються документи до Італійського культурного центру, який пересилає їх до приймальних комісій, і у серпні представники ВНЗ зв’язуються з відібраними студентами. Треба буде пройти іспит-співбесіду, якa визначає рівень знання мови і перевірку культурного рівня. Потім – профільні екзамени.
Конкурс в італійські університети високий, правда, для студентів з країн, що не входять до ЄС, залишають вільні місця. Студентське життя в Італії вважається дорогим. За навчання платиться податок, який залежить від ваших доходів (при вступі потрібно надати відповідну довідку) – від 500 до 3500 євро на рік. У приватних університетах плата ще вища. Дуже дорогі навчальні матеріали, підручники. Оренда житла, витрати на харчування і інше теж високі.
Є приємна новина для сьогоднішніх випускників України. Міністерство закордонних cправ Італії оголосило про надання грантів на навчання, стажування та дослідження в італійських вищих і науково-дослідних установах на наступний навчальний рік. Захід проводиться відповідно до Угоди про співробітництво в галузі освіти, науки та культури між урядами Італії та України. Та розраховувати на грант теж важко, бо їх кількість обмежена. Щоб його отримати, потрібна відмінна успішність.
Найвідомішими в Італії є Болонський і Венеційський економічні університети, архітектурні університети Риму, Мілану і Венеції. Європейський інститут дизайну, Міланський політехнічний, університети Неаполя, Пізи, Болоньї і багато інших. Найбільшу популярність в Італії мають гуманітарні та естетичні дисципліни. І дотепер італійські дипломи в галузі дизайну, моди, історії, літератури, музейної справи та філософії вважаються найпрестижнішими у світі.
Іллюстрація – Едвард Терлецький