
На противагу до інших країн світу, Єгипет дуже відповідально відноситься до надання вищої освіти як своїм громадянам, так і іноземцям. Лише ті учні, які мають дуже хороші результати за навчання у школі (а освіта в школах цієї країни обов’язкова 12-літня), випускники можуть спробувати поступити до вишу. Тут вважається, що краще мати одного обдарованого фахівця, ніж багато, але бездарних, чи ледачих. Освіта в Єгипті відрізняється високою централізацією і таким підходом, який дає дорогу обдарованим і старанним. Учнів з посередніми знаннями націлюють тут на робочу стезю.
Після отримання базової (1-6 класи) освіти учень може продовжити навчання ще 3-6 років і отримати загальну чи профтехнічну освіту. А щоб продовжити навчання в університеті, учень має здати іспити за всіма вивченими дисциплінами. Вони допомагають визначити, чим далі буде займатись людина. Уже в 13 років діти знають, на кого вони будуть навчатись. Батьки дуже суворо слідкують за навчанням своїх дітей і направляють їх. Єгипет має близько 150 вузів – державних та приватних. Щоб вступити туди, треба здати свідоцтво з високими оцінками за вивченими дисциплінами, або скласти уже тут іспит за профілем.
Навчання в університеті складається з трьох етапів: на першому готують бакалаврів – у Єгипті це вважається повноцінною вищою освітою. Далі студент може продовжити навчання в магістратурі – ще 1-2 роки, у докторантурі ще плюс 2-3 роки. Гуманітарії вчаться чотири роки, інженери – п’ять років, медики – сім. Навчання складне. Лекції готуються за подіями, тому потрібно багато читати, спостерігати і вникати самостійно. Все нове вітається. Студенти тут мало користуються для навчання гаджетами, багато пишуть від руки – це стимулює пам’ять.
Навчання в Єгипті котується особливо в інших арабських країнах за свою якість, тому сюди їде багато молоді. У державних університетах навчання безкоштовне. У приватному вузі «для своїх» воно коштуватиме 1500-2000 доларів на рік, для іноземців же – майже удвоє дорожче. Кожен вуз, як окрема держава – має свій бюджет, за ним же і відштовхується керівництво при формування політики університету, можливостей для дослідницької діяльності та участі в міжнародних програмах.
Дисципліна в університетах сувора, за прогул легко «вилетіти», але при необхідності, можна взяти собі вихідні (наприклад, на релігійні свята), але програму вивчити доведеться – ніяких «перездач». Цікаво, що університети активно відроджують арабську культуру і формують національну ідентичність. Навчальний рік складається з 2-х семестрів: осінній з вересня до середини грудня, і весняний – з кінця січня до середини травня, після здачі іспитів.
Не зважаючи на те, що в Єгипті безробіття на 12% рівні, але випускники-магістри в змозі знайти роботу. Ціниться гарне володіння арабською чи англійською мовою, особливо, якщо хочете працювати в багатонаціональній корпорації. На роботу має бути обов’язкове медичне страхування та дозвіл, який надає Міністерство трудових ресурсів та іміграції в тому районі, де знаходиться роботодавець.
Ілюстрація – Єдвард Терлецький