Зменшити вирубку лісів і вирішити проблеми із спалюванням листя, яке приносить дуже великі проблеми, забруднюючи повітря і навколишнє середовище. Зробити це дозволить винахід закарпатського старшокласника. Хлопцю 16 років Не кожен юнак у такому віці настільки переймається збереженням природи і способами переробки природної сировини. Схоже, хімія у школі, де навчається хлопець знаходиться на високому рівні. Адже мало лише бажання дитини глибоко вивчати предмет, потрібна підтримка і допомога вчителя. І так, він, як справжній молодий науковець, має наукового керівника, яка підтримує і допомагає молодому таланту.
Мабуть і батьки його не байдужі люди – вони змогли вкласти в голову і душу сина поняття відповідальності кожної людини за природу і майбутнє нашої планети. Валентин вважає цю місію головною метою своєї наукової діяльності, а також замислюється над поліпшенням паперово-целюлозної промисловості і можливістю утилізації опалого листя. Як результат – збереження лісів і природи.
Юнак з Закарпатського села Сокирниця, Валентин Фречка не перший, хто задумався над тим, як використати матеріал, що восени просто полонить усю землю Таких ресурсів вистачить на віки, доки й будуть на Землі ліси і дерева. Хлопчина не вперше бере участь і перемагає на національних олімпіадах з екології та біології. Він також встиг уже стати учасником Малої академії наук України. Під час підготовки до одного з таких конкурсів він мав представити якесь інноваційне дослідження. Тоді й виникла ідея з переробкою опалого листя на папір. Він не один день провів у роздумах і спробах.
Цілий рік разом з науковим керівником учень збирав опале листя з різних дерев – берези, верби, дуба і граба. І експериментував. Відсортовував листя у бокси, де проводив певні хімічні процеси. Зусилля його окупились – він знайшов спосіб переробки, простий і ефективний, отримав целюлозу і, кінцевим продуктом став висушений аркуш паперу. Папір цей, як говорить сам винахідник, годиться для виготовлення екопакетів. Можливо навіть його можна використовувати при друкуванні на принтері. Папір видобутий таким способом, набагато економічніший і доцільніший для виробництва, ніж папір з деревної целюлози. Так вважає його науковий керівник Валентина Ольга Сабадаш.
Валентин отримав за свій винахід 2 золоті медалі на міжнародних наукових конкурсах. Вчені підтверджують – винахід школяра просто унікальний. Він годиться також для того, щоб подібним способом отримувати тверде паливо, і ще – виділяти мінеральні кислоти.
Нині юний еколог і дослідник готується взяти участь у Міжнародній олімпіаді з екології в Кенії. Не виключено, що Валентин отримає стипендію для навчання в США. Розум і допитливість школяра з Закарпаття іще раз показали – є у нас в Україні дуже талановита молодь!