
Знаємо, знаємо – який складний та нелегкий цей пубертатний період. І не лише для самих підлітків, але й для їх батьків і всіх оточуючих. У цей час відбуваються такі великі, швидкі і складні зміни: зміни в тілі, зміни в душі. З’являються нові виклики, з’являється потреба у самовизначенні, часто виникають непорозуміння з батьками, та й з усім навколишнім світом загалом. І хороша, зрозуміла книга, яка у цей час потрапить до рук, може полегшити життя і дітей, і батьків.
Розкажемо про деякі твори, які будуть цікавими і повчальними для них. І радимо їх читати тим і тим.
«Новенька та інші історії» української письменниці Оксани Сайко розповідає про життя 13-річних: самий початок дорослішання, найважчий час вибору. У цей період, мабуть вперше в житті і за дуже драматичних обставин, можливо, доводиться зробити рішучий крок. Він може привести і до добра, і до поганих наслідків. Але таким чином підлітки пізнають себе і навколишній світ дорослих. Їм з перших кроків доводиться вчитись, як розпізнати людей, як правильно поступати в різних ситуаціях. Чи годяться в житті різні методи власного становлення, чи потрібно допомагати товаришу в біді, а чи правильніше рятуватись самому. Чим «віддячити» за недостойні поступки когось із оточення – осудом чи співчуттям. Це непросто. Книга поведе вас по різних перипетіях, які стаються у житті кожного підлітка і допоможе в них розібратись.
«Клуб червоних кедів» написала іспанська письменниця Ана Пунсет, яка, схоже, сама пережила подібні пригоди. Історія проста і звичайна. Подружки-семикласниці, як це часто буває, вирішили створити власний клуб: вони прописали свої правила, а фетишем їх стали червоні кеди, які вони пообіцяли одна одній носити постійно (ось так!). Але життя міняється, одна з подружок з родиною виїжджає до Німеччини. Сум і розпач – клуб втратив свою часточку. І все ж подружки знайшли вихід – коли з’являється нагода поїхати в Берлін, вони вирішують взяти участь у конкурсі.
На борню стають «Клуб червоних кедів» і «Каста Модних». Хто ж переможе? – книга захоплює – читайте і дізнаєтесь про всі пригоди нерозлучних подружок. Тим більше, що ця книга є першою з серії під тією ж назвою «Клуб червоних кедів», і наступні обіцяють бути не менш захопливими.
«В пошуках Аляски» написана уже доволі відомим і популярним американським автором Джоном Гріном. Ця історія, на відміну від попередніх, доволі сумна. Її наповнюють сучасні проблеми молоді, літературні алюзії та страждання героїв, які у різна способи намагаються втекти від них. В повісті йдеться про різне, але головною темою є кохання молодого інтелектуала Майлза Голтера до красуні Аляски Янг – незвичайної і загадкової, як здається юному і наївному хлопцю, але насправді неврівноваженої і гоноровитої. Їх кохання неоднозначне, і відповіді на запитання до ромашки «Кохає чи ні», читачі мусять додумати самі. Тим цікавіше читати книгу.
«Ми були брехунами» . Цю сумну лавсторі, про любов ще трагічнішу, наж всесвітньо відому оповідь про Ромео і Джульєту, написала американка Емілі Локарт ще у 2014 році. На жаль, українською ми отримали цей роман недавно, а за цей час він був визнаний бестселером за версією The New York Times.Успішна і багата сім’я Синклерів – у них все в житті найкраще, але у їх шафах теж ховаються «скелети». Героїня Кейден з своїми братом та сестрою, і ще з кузеном чомусь отримали в родині звання брехунів.
Острів, який їм належить, і де сім’я проводить літо, став місцем розбрату, місцем суперечок і сварок, проблем і страхів. Красиве життя виявилось суцільною брехнею. Кейден починає власне розслідування ситуації і робить несподівані відкриття. Читайте цікаву і захопливу книгу – і ви разом з героїнею розкриєте всі сімейні таємниці.
«Елеанор і Парк» це дебютний підлітковий роман колишньої копірайтерки Рейнбоу Ровел. Одразу після публікації він став бестселером у США, отримав багато нагород і недавно з’явився в українському перекладі. Це, звичайно ж, історія про кохання шістнадцятирічних школярів – дивовижне і несподіване, яке спалахнуло між наївними і сором’язливими підлітками, з їх сучасними проблемами і незрозумілою ворожнечею між родинами. Чергова історія про Ромео та Джульєту, але осучаснена. Ми бачимо тут і гендерні, і соціальні і расові проблеми, домашнє насильство і дискримінацію за зовнішністю, цькування та багато того, чим заповнене нині життя нас і наших дітей. Хвилюючі переживання закоханих, можливість побачити світ з різних сторін – майстерна розповідь захоплює з перших сторінок.
«Крута компанія» – цю повість написала ще одна українська письменниця Надя Біла – це її дебют у просторі української підліткової прози. У ній показані всі ті, так звані, «граблі», на які дуже часто наступають діти у свої 15-16 років. Тут ви не прочитаєте якихось нудних моралізувань і повчань. Авторка змальовує перед нами два абсолютно різні світи, як різні і її герої. Дівчинка – розумна та симпатична школярка, яка виросла у забезпеченій родині, з яскравими мріями і сподіваннями. Хлопець же – розчарований у всьому вже у свої 19, який, як «паперовий будиночок – мнеться і рветься, іноді палає», за висловом авторки. Героям доводиться пройти через безліч помилок, подолати гордість і інші виклики долі. Але вони викликають співчуття, бо так соковито і напрочуд яскраво описує їх письменниця.