Кожен згодиться, що так має бути завжди і повсюдно. Тому було запроваджено міжнародне свято, назване День прав людини. Генеральна асамблея ООН у 1950 році внесла пропозицію – святкувати 10 грудня День прав людини, на відзнаку прийняття Загальної Декларації прав людини 1948 року. Вона закріпила права людини у своєму документі, як надважливе завдання, до виконання якого мають прагнути всі держави світу і всі народи, кожна людина і кожен орган у суспільстві.
Цей видатний міжнародний документ стверджує, що будь-яка людина в цьому світі, без розділення за політичним, правовим, міжнародним чи расовим статусом, кольором шкіри чи віросповіданням, соціальним чи майновим станом, повинна мати всі права і всі свободи. Довгий шлях формування прав людини тісно пов’язаний з історією розвитку суспільства, тому загальною декларацією прав людини започатковано процес створення системи міжнародних стандартів і набуття ними універсального характеру.
Основоположні права закріплені Декларацією і це:
- Право на працю;
- Право на відпочинок;
- Право на достатній життєвий рівень;
- Право на освіту і спрямування її на постійний розвиток людини.
Ці права включені також до базових законодавств і Конституцій всіх країн. Серед них дуже важливі такі, як Женевська конвенція про захист прав людини під час збройних конфліктів, прийнята у 1949 році. Це також Європейська Конвенція захисту прав людини та основних свобод від 1950 року, Міжнародний пакт про цивільні і політичні права та Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права від 1966 року. Конвенція також передбачає право людини на індивідуальне звернення при порушенні її прав до Європейського суду з прав людини. Емісари ООН спостерігають за дотриманням прав людини в різних країнах світу.
Україна у 1996 році свою Конституція приймала теж на основі правових стандартів, проголошених в Декларацією, і в ній зазначено, що утвердження та забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Сьогодні Україна, як ніколи потребує забезпечення захисту прав людини з огляду на агресію Росії проти нашої держави, численні жорстокі терористичні акти і війну на Сході. Тому наше суспільство має тісно згуртуватись для досягнення спільної мети – створення сприятливих та безпечних умов життя для захисту прав людей.