
Забуті, бо вже кілька останніх зим ми їх не бачили, не відчували. Так, минулого року взагалі зима повністю проминула з плюсовою температурою. І нинішньої половина зими була теплою. Та ось грянули морози, і навіть сніг випав – і потрібно до цього швидше звикнути і при цім не захворіти. Тому прийміть кілька порад про те, як не замерзнути, і як не обморозитись.
Зараз головне рідше виходити з дому, а ще краще – нікуди не їхати і далеко не ходити. Відмініть довгі прогулянки, адже саме тоді і можна відморозити руки-ноги, чи носа. Водії повинні бути особливо уважними, не виїжджати на машині, якщо вона може зламатись, а ще можна застрягнути в сніговому заметі, чи потрапити на ковзку дорогу – це в такий час велика загроза потрапити в аварію. І обов’язково – мати достатній запас пального, а якщо вже десь довелось зупинитись надовго, при вас має бути запас їжі та термос з гарячим чаєм.
Пам’ятайте про теплий одяг, особливо, якщо працювати доводиться на відкритому повітрі, і часто робіть перерви для того аби обігрітись. Особливу увагу треба приділяти малим дітям – вони часто не одразу помічають холод, і не поспішають повернутись з прогулянки. Остерігайтесь обмороження самі і допомагайте тим, хто ми потрапив у складну ситуацію.
Запам’ятайте: першими ознаками відмороження є поява відчуття сильного переохолодження, потім – незначного болю і поколювання. Затим – побіління шкіри і втрата чутливості. Є кілька ступенів відмороження:
I ступінь – почервоніння і набряк шкіри;
II ступінь – утворення пухирів;
III ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпів;
IV ступінь – омертвіння частини тіла (ноги, руки, ніс, лоб)
Таку людину потрібно спочатку зігріти, напоїти гарячим зігріваючим напоєм, спиртом чи горілкою розтерти відморожене місце, доки воно не почервоніє і потепліє. Не можна таку ділянку тіла відтирати снігом, змазувати йодом чи якимось жиром. Але при появі припухлості чи пухирців розтирати таке місце не можна. Просто накладіть стерильну пов’язку з товстим шаром вати і відправте постраждалого до медичного закладу. Допоможе також на перших порах тепла ванна з поступовим підвищенням в ній температури від 17-18 градусів до 39-40, з одночасним легким масажем. А потім – пов’язка.
А для того, щоб менше ризикувати обморозитись, потрібно загартовуватись – поступово привчаючись до холоду. Допоможе ранкова фіззарядка, повітряні ванни, заняття спортом. Одяг і взуття повинні відповідати вуличній температурі і бути сухими та справними, щільними, і не заважати вільно рухатись. У морозну погоду перед виходом на вулицю бажано змазати відкриті частини тіла жирним кремом. І потрібно багато рухатись, рух посилить кровообіг і буде сприяти зігріванню тіла. Якщо відчуваєте сонливість, млявість, утруднення рухів, стан пригнічення – це ознаки початку замерзання.
В такому разі потрібно пересилити себе і постаратись робити зігріваючі рухи, і швидше знайти закрите місце, де можна зігрітись, щоб відновити нормальну температуру тіла. А далі так як і в попередньому випадку – потрібна зігріваюча ванна, теплий напій, тепла ковдра, а якщо це потрібно, то і звертання по медичну допомогу у лікарні.
І не забувайте про те, що зараз лютує вірус, а значить не потрібно піддавати себе ризику захворювання через те, що вам захотілось погуляти у сильний мороз.
Будьте пильними і зваженими, бережіть себе і близьких!