
Українська школярка Соломія Леньо уже не перша, хто заслужила своєю розробкою повагу і шану і потрапила на міжнародний конкурс талантів Intel ISEF. У свої 16 років вона зуміла розробити прилад для аналізу кардіограм і постановки діагнозів. Програма, яку створила дівчина, модифікує ЕКГ-апарат, який міг би не лише аналізувати стан пацієнта, але й самостійно встановлювати діагноз.
В даний час, в кращих традиціях сучасності, розробниця апарату планує зробити додаток на телефон, у якому можна було б виконати панорамний знімок кардіограми і отримати результат самостійно, не звертаючись до лікаря. «Поки що точність програми – близько 80%, – каже Соломія. – Для штучного інтелекту це доволі непоганий результат, але цього мало, коли йдеться про людське життя». Тому Соломія не збирається припиняти на цьому роботу і далі удосконалюватиме свою розробку, взявши до уваги поради, які отримала від фахівців.
Соломія учениця Львівського НВК і учасниця Малої Академії наук, вона взяла участь у конкурсі Intel ISEF у США в складі української команди. Цей конкурс в Україні був поділений на два окремі – «Інтел-Техно», на якому між собою змагаються школярі в галузях інформатики, фізики і прикладних наук. Другий конкурс – «Інтел-Еко» – у ньому змагаються ті, хто обрав для себе хімію, біологію та медицину.
Дівчина отримала дві нагороди у категорії Translational Medical Science: від Української малої академії наук під егідою ЮНЕСКО і від короля саудівської Аравії та його фонду Mawhiba’s – «За вирішення справжніх проблем». Також грошові нагороди, сертифікати та медаль від короля, якою він підтвердив свою допомогу Соломії при вступі до якогось із всесвітньовідомих університетів і надання гранту на навчання.
Міжнародний конкурс Intel ISEF вважається одним з найпрестижніших міжнародних заходів для підлітків-науковців від 13 до 18 років. Кожного року він збирає до 1500 учасників з більше ніж 70 країн світу. Метою цього конкурсу – виявити талановитих молодих учених і допомогти їм у розвитку досліджень. Журі конкурсу складали 130 професорів, докторів і нобелівських лауреатів з різних наук.
Винахід Соломії зацікавив іноземців, які запропонували школярці вступати до низки престижних вишів за кордоном, проте вона вибрала Український католицький університет. Також розробка її зацікавила підприємців – вони готові чекати готову роботу і підтримати дівчину.