
Всі ми знаємо, як люблять діти шукати «скарби». І всі ми в дитинстві їх шукали, незалежно від того в якому краї, чи в якій країні жили. І буває, що такі знахідки виявляються і цікавими, і навіть важливими.
Так, школяр із міста Деррілафана, що в Ірландії, Фіонтанн Х’юз, у свої 10 років отримав від батьків омріяний і довгоочікуваний подарунок – справжній металошукач. Не відкладаючи надовго, хлопчак тут же кинувся шукати скарб і просто у власному дворі відкопав!!! – старовинний заіржавілий меч. Він лежав мабуть, не одне століття зовсім поряд – на глибині всього 30 сантиметрів під землею. Він міг належати англійському офіцеру, який воював тут 300 років тому. Меч прикрашає кошикоподібна рукоять.
Х’юзи вже продемонстрували знахідку сина кільком експертам-історикам і вони змогли визначити приблизний вік меча – десь XVIII століття. Один з експертів, знавець антикварної зброї, назвав цей меч чудовою річчю, і підтвердив, що такими мечами могли користуватись або англійські офіцери та драгуни в період з 1720 по 1780 роки, або шотландські військові з 1700 по 1850 роки.
Пол Х’юз, батько юного скарбошукача, тепер дуже переймається збереженням артефакту від нищення і не хоче, щоб ця цінна для істориків знахідка валялась в гаражі. Він сподівається, що старовинний меч зацікавить вчених і знайде своє місце в якомусь музеї. Фіонтанн щасливий своєю знахідкою і рветься і далі досліджувати довкілля з металошукачем, він уже знає, що його батьківщина має багату історію, а це означає нові надбання і нові скарби.
А ось хлопчині з штату Огайя (США) Джексону Хепнеру знахідка в руки потрапила абсолютно випадково. Це сталось, коли він з родиною гуляв у міському парку біля джерела, де всі зупинились для фотографування. Його погляд випадково впав на якийсь дивний об’єкт біля краю води, і як будь який цікавий хлопчина, він витяг його з піску. І зрозумів, що це величезний зуб.
Батьки хлопчика показали синову знахідку кільком вченим – з Вустер-Коледжа, Геологічного музею Ортонського державного університету Огайо, та геологічного факультету Університету Ешленду. Експерти визначили належність зуба шерстистому мамонту, який проживав на цій території в часи останнього льодовикового періоду. Було це від 110 тисяч до 12 тисяч років тому. В ті часи на території нинішнього Огайо жили два види древніх «слонів» – мамонти та мастодонти, останки яких знаходили в багатьох місцях по всьому штату.
Вчені відмічають, що мастодонти (їх останки) зустрічались тут набагато частіше – в Огайо було знайдено 5 майже повних скелетів їх. Але набагато рідше зустрічаються кістки мамонтів – в основному це ребро чи зуб. Пояснюють це тим, що в часи льодовикового періоду тут було набагато більше лісових масивів, у яких і жили собі спокійно мастодонти. Мамонти ж обирали для свого проживання відкриті пасовиська, де їх останки більше потерпали від усіх кліматичних змін.
Наука наукою, але 12-літній Хепнер жадає повернути собі свою знахідку, бо йому не терпиться похизуватись зубом перед друзями, адже ніхто з них ніколи не знаходив частку мамонта – це так «кльово»!
А ось батько малого Фіонтанна Х’юза пояснив удачу сина коротко: «Новачкам щастить», і це стосується всіх таких знакових дитячих знахідок.