
Існує легенда, що саме тут колись княжив Кий, звідси пішов Київ, тут у часи Київської Русі було зосереджено суспільно-політичне життя столиці і тут знаходилась історична частина поселення – Верхнє місто. На цій горі стояли оборонні споруди, які захищали Київ від ворожих набігів. Тут стояла резиденція князя Аскольда, а після його смерті – Олега, Ігоря та Ольги. А в наш час 1980 року на Старокиївській горі відкрили Пейзажну алею. Створювали її як частину Архітектурно-історичного заповідника «Стародавній Київ».
Київська Пейзажна алея на Старокиївській горі знаходиться під охороною ЮНЕСКО і визнана пам’яткою природи місцевого значення. Закладена вона була колись з метою створення для киян і туристів можливості огляду краєвидів Подолу та Дніпра. І відома стала завдяки чудовим дитячим і арт-майданчикам. Алея ця одне з найкрасивіших і найцікавіших місць туристичного Києва з найрізноманітнішими фантазійними скульптурами, які зачаровують своїм виглядом і дорослих, і дітей. Краса як у казці створює незвичайну енергетику цього місця.
14 листопада 2009 року на Пейзажній алеї було відкрито незвичайний дитячий майданчик. Всі його скульптури, а це – фонтани, лавочки, паркани, гірки різних форм (чашки, ляльки, ігрові кубики, тварини, невідомі чудернацькі істоти) яскраво прикрашені кольоровою мозаїкою і за задумом авторів схожі на героїв казок. Фігурку Маленького принца подарував парку Французький центр культури. А чотири кольорові хлопчики втілюють дітей різних рас. Вони в дуже оригінальний і кумедний спосіб створюють «фонтан»; тут же чудовий багатоногий синій кит; маленькі янголята, що сидять на кольорових подушках. Крім «дитячих» експонатів Пейзажну алею прикрашає Арт-майданчик.
У 2011 році було також відкрито парк сучасної скульптури та інсталяції «Kiev Fashion Park». Його об’єкти дуже цікаві і насправді несуть глибокий філософський зміст. Лавочка від відомого українського модельєра Анре Тана, наприклад, є символом дуалістичного життєвого балансу (сидіти можуть лише двоє). Є лавочки з назвами, які відображають їх вигляд: Окуляри, Кавун, Рушник, Руки, Лавочка з подушкою і пледом, Цілунок і інші. Вони несуть киянам красу сучасного мистецтва і гарний настрій.
Талановиті українські дизайнери і скульптори реалізовують у своїх витворах любов до свого міста і прикрашають таким чином улюблену столицю. Кошти на скульптури виділили меценати. Дивний і казковий дитячий майданчик збудований на кошти спонсорів талановитим київським скульптором Костянтином Скритуцьким за ідеєю архітектора-дизайнера Ольги Кондрацької і за допомоги художниці Лесі Кара-Коці.
А іще минулого року Національний Банк України подарував дітям майданчик під назвою «Два світи». На ньому є скульптури у формі кранів з краплями води, велетенські пончики, черепаха, крокодил. За задумом авторів – вони жителі двох різних світів: доброго і злого. Негативний світ – це павук-рекетир, черепаха-тіньова економіка, скорпіон-контрабандист та крокодил-бюрократ. Інші персонажі належать до світу добра.
Цього року Пейзажна алея знову поповнилася чудовою і потрібною спорудою – у Києві оновили сходи з Пейзажної алеї на Андріївський узвіз і Воздвиженку. Вони створені як монолітна бетонна конструкція з дерев’яними накладками на сходинках. Перила сходів прикрасили стилізованим зображенням каштанів. Антивандальне освітлення вздовж перил, оглядові майданчики з лавками і зонами відпочинку, є доступ до Wi-Fi.
Передбачено камери відеоспостереження і тривожна кнопка. Нові зручні сучасні сходи включили Пейзажку у великий туристичний пішохідний маршрут від Контрактової площі до Володимирської гірки. У перспективі він поєднає Маріїнський парк з Трухановим островом, до якого буде прокладено канатну дорогу.