
Його починають знімати режисер Корній Грицюк та продюсера Анна Паленчук. Цією картиною митці збираються розвінчати радянські міфи про російське минуле Донбасу. Як приховувалась справжня історія Донбасу, який ще 100 років тому був невіддільною складовою європейської економіки.
Відомо, що велика кількість міст та селищ на Донеччині та Луганщині були засновані іноземцями. Це були бельгійці і німці, англійці і французи, які ще наприкінці XIX ст. збудували серед наших українських степів заводи і металургійні комбінати. Саме іноземці та робітники-українці зробили цей східний регіон нашої країни одним із самих розвинених в Європі.
Розвинути велику промисловість на Донбасі змогли місцеві українські робітники та заробітчани з інших частин України саме завдяки європейським інвестиціям. І вже на початку XX століття Донбас з «дикого поля» перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Він отримав пряме залізничне сполучення з Брюсселем. Тут були відкриті філіали французьких та німецьких банків.
Були збудовані динамічні міста з сучасною на той час архітектурою: Остгейм, Лібенталь, Нью-Йорк, Блюменфельд, Бунге, Марієнталь (хтось чув про це?). Вони мали вихід на європейські ринки. Там були навіть транснаціональні підприємства (як, наприклад, відділення компанії Siemens). Там, на фоні економічного зростання, панував справжній космополітизм, високий рівень життя робітників і великі перспективи.
Не чули, бо в радянські часи всі ці міста перейменували: Новгородське, Южнокомунарівськ і інші типові комуністичні та «антибуржуазні» наймення. А разом з ними була вигадана нова проросійська історія, і весь Донбас перетворили на найбільш міфологізовану радянську територію, унікальну та недоторкану фортецю «руського мира». Всі підприємства були націоналізовані, іноземців вигнали, а промисловість була поступово загублена.
Радянською владою також проводилось тотальне знищення будь-яких документів про це, а ще відбулись Голодомор і примусове виселення українського населення з цієї території та заселення її переселенцями з Росії. Але автори фільму збирали інформацію по крупицях, розшукували героїв, які ще зберегли спогади своїх предків, і на цих матеріалах і буде створено новий документальний фільм, фільм правдивої історії Сходу України.
«Більше 7 років на Сході України тривають військові дії, які неоднозначно сприймаються мешканцями Донбасу і жителями інших регіонів України. І все це відбувається завдяки потужній роботі пропагандистської машини Росії… Саме тому ми й робимо цей фільм про історію Донбасу, яка цікава й захоплююча, трагічна й суперечлива…», – каже Анна Паленчук, продюсерка фільму.
«Мені особисто, як людині, яка народилась у Донецьку і якій болить все, що сьогодні відбувається на Донбасі, дуже хочеться не тільки повернути землякам їх історію, але й поділитися нею з іншими українцями… Ми зробимо об’єктивний історичний документальний фільм, та спробуємо знайти відповіді не тільки на питання сьогодення, але й на те, що нам робити в майбутньому. Бо, як відомо, й на прикладі Донбасу ми це бачимо особливо яскраво – хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий майбутнього», – Корній Грицюк, режисер.
Фільм буде побудований на історіях реальних людей: і нащадків іноземців на Донбасі, і академічних дослідників, які вивчають історію регіону. Він уже отримав фінансування від Держкіно, і зйомки розпочнуться навесні 2021 року. І такі фільми дуже потрібні Україні!