
Моря і океани Землі були освоєні морськими ссавцями задовго до появи людини. Знахідки палеонтологів підтверджують існування китів 26 млн. років тому. Китоподібні – загін водних ссавців, до яких відносяться кити, дельфіни і морські свині. Кити багато дали людям: китовий вус і спермацет, китовий жир і кісткову муку. Останнім часом вивченням китів серйозно зацікавилися медики. Кит – це прекрасний символ життя в морі, великий і потужний, але в той же час вельми беззахисний. І про це важливо пам’ятати.
Дельфіни заслужено вважаються найдивнішими створіннями на всьому білому світі. Дельфіни розумні, доброзичливі і чуйні істоти. Морська свиня – один з самих миролюбних дельфінів. Дельфіни вміють, як і всі китів, видавати звуки і користуються звуковими сигналами для спілкування. Ця тварина за складністю свого інтелекту прирівнюється до людей емоційними і соціальними здібностями і має цілющу силу для відновлення власного організму. Але, як і кити, дельфіни страждають від надмірного винищення. Одним з найбільш загрозливих популяції дельфінів видів винищення, є їх вилов для дельфінаріїв, океанаріумів і цирків.
Пам’ятна дата 23 червня 1986 року, коли Міжнародна китобійна комісія (International Whaling Comission: IWC) ввела заборону на китовий промисел, була оголошена Днем захисту китів. Полювання на китів і торгівля китовим м’ясом, а також китовим вусом, тривала понад 200 років. В даний час цей промисел заборонений законодавчо. І все ж він, схоже, триває – в деяких ресторанах Японії, незважаючи на заборону, як виявилося, подають страви з китового м’яса. За даними WWF на сьогоднішній день в світі налічується близько 80 видів китів і дельфінів. Незважаючи на прийняті екологами заходи, деякі підвиди цих ссавців знаходяться під загрозою винищення.
Спочатку всі вжиті заходи були спрямовані на порятунок і збереження популяції китів, але пізніше 23 липня стало своєрідним нагадуванням людині про необхідність збереження всіх морських ссавців. Це, воістину гуманне свято – Whale Day World – воно відзначається щорічно. У цей день природоохоронні організації в різних країнах проводять тематичні акції, присвячені питанням охорони китів і дельфінів. Іноді в цей день звучать також заклики до захисту інших видів тварин, які знаходяться на межі повного вимирання.
Для України це свято також має дуже важливе значення – в Чорному і Азовському морях живуть популяції дельфінів. Багато видів цих тварин занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи.
Цікаво, що про цих тварин знімається багато фільмів, написано безліч книг. Про рятувальної епопеї китів був знятий фільм «Усі люблять китів», який вийшов на екрани в лютому 2012 року. Автор його – режисер Кен Куопіс, а зйомки проходили на улюблених локаціях китів – на Алясці.
Крім святкування Всесвітнього дня китів і дельфінів, багато країн відзначають і національні дні китів. Наприклад, Австралія, починаючи з 2008 року, вирішила відзначати Національний день китів в першу суботу червня, а в США всесвітній день китів традиційно відзначають в період сонячного сонцестояння – 21 червня.