
Кожного року ми чуємо про все частіші випадки «гноблення» та приниження дітей у школах одне одним, або навіть групою дітей. Викладені в соціальних мережах відео з побиттям і насильством просто вражають своєю жорстокістю і безпринципністю. Часто не потрібно від дитини навіть якоїсь дії чи поступку, щоб проти неї згуртувалось кілька інших з бажанням познущатись чи образити. Батьки часто просто бояться відправляти своїх дітей до школи, бо не знають, чи не станеться з їх дитиною біда.
Вчителі теж не мають якихось дієвих засобів для боротьби з виявами жорстокого поводження серед школярів. І для того, щоб допомогти їм ефективно протидіяти цькуванню у школах, МОН спільно з Prometheus планують запустити на початку наступного, 2019 року відповідний онлайн-курс. Рішення було прийнято на міжнародній конференції «Цькування у шкільних колективах (булінг): політика і практика запобігання та подолання», яка пройшла 26 жовтня у Києві.
Як розповів заступник міністра освіти Роман Греба: «…в Україні є дуже багато напрацьованого матеріалу з антибулінгу – це методичні розробки не тільки МОН, але й педагогів, громадських організацій. Зважаючи на це, ми влітку створили робочу групу при МОН, яка займається об’єднанням усіх матеріалів для онлайн-курсу. Він перебуває на стадії розробки, тож за кілька місяців плануємо його презентувати».
Роман Греба також підкреслив, що буллінг – це не тільки проблема в освіті, вона проростає в родинах, на вулиці. Тому має бути вироблена система cпівробітництва між усіма сторонами – учителями, батьками, дітьми. Він розповідає, що зараз у нас така ситуація, коли діти бояться розповідати про цькування. За дослідженнями ЮНІСЕФ виявилось, що понад 60% дітей у віці 11-17 років зустрілись з булінгом у школі. 24% стали жертвами цькування, і 50% з них ніколи про це не розповідали.
Дані психологічної служби системи освіти відмітили за минулий рік понад 100 тисяч звернень до психолога від учнів, вчителів, батьків щодо цькування. Цифри просто вражають. Саме тому МОН разом з іншими міністерствами готує зараз план дій з антибулінгу у сфері освіти. Онлайн-курс для вчителів має стати однією з важливих його складових.