
Огляд української літератури для школярів.
Історія його створення теж цікава: в оповіданні ведеться про долю провінційної панночки Турковської. Вона щасливо виходить заміж за князя, але через якийсь час вдовіє і доля її різко змінюється. Через бідність вона мусить податись у компаньйонки до багатої баронеси. Оповідання цікаве тим, чим жили і переймались тогочасні пані і панночки. Це зразок тодішнього «дамського» тексту.
«Жаль» чудовий зразок тогочасної масової літератури і він зовсім не применшує літературний хист Лесі Українки, хоча Олена Пчілка скептично відзивалась про таке «банальне» читання. Леся написала цей твір спеціально для літературного конкурсу: задача була – написати твір …про кушетку. В її оповіданні «кушетка» була трансформована на тему жіночої недолі. Надруковано його було в «Зорі» – австро-угорському літературно-науковому і громадсько-культурному часописі у Львові. Він доказав, що Леся Українка могла писати на будь-яку тему.
Тим, хто полюбляє читати про «згорьованих» компаньйонок, гувернанток і нещасних панянок твір сподобається, а нелюбителям жіночих романів читати його не радимо.